ODŻYWIENIE A ZDROWIE I URODA

Wszystkie substancje wchodzące w skład skóry, włosów (m. in. keratyna, kolagen, elastyna, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne, woda) pochodzą z syntezy wewnątrzustrojowej lub też źródłem ich jest pożywienie. Jest sprawą dyskusyjną, w jakiej części tłuszcze czy białka występujące w skórze, wytwarzane są w ustroju, a w jakiej ich źródłem jest pożywienie. Faktem jest, że niedobór egzogennych aminokwasów (niezbędnych do syntezy białek wewnątrz ustrojowych) lub NIKT w pożywieniu, ma wpływ na wygląd skóry, jej elastyczność, rozciągliwość, przyspiesza jej starzenie, a także wywołuje schorzenia skóry charakterystyczne dla tych niedoborów.

U ludzie niedożywionych lub źle odżywianych, u których obserwuje się niedobory składników odżywczych oraz czasami po gwałtownym odchudzaniu, skóra starzeje się szybciej.

W naturalnej kosmetyce znajdują zastosowanie, oprócz kosmetyków ziołowych, preparaty sporządzone z różnych produktów spożywczych tj.: drożdże, miód, różne warzywa i owoce. Dzięki zawartości w nich cennych składników odżywczych, stosowane zewnętrznie mogą wspomagać organizm i nasilać korzystne działanie składników pożywienia. Doskonale działającym lekiem dla skóry jest napój z drożdży zaparzony gorącym mlekiem, który zawiera cały kompleks witamin z grupy B, D i wapń.

Close Menu